قوانین استفاده از اِل بار

تعاریف و اصطلاحات:
فرستنده: افرادی که در برنامۀ مشتری یا وب سایت به منظور ارسال بار ثبت ‌نام کرده‌اند.
گیرنده: شخص حقیقی یا حقوقی که توسط فرستنده به عنوان گیرنده بار معرفی شده است.
راننده: افرادی که در برنامه راننده یا وبسایت اِل بار به منظور حمل بار ثبت نام کرده‌اند.
بار: محموله ای که قرار است توسط راننده و به درخواست فرستنده حمل شده و به گیرنده برسد.
کاربر: شخصی است که به وب سایت یا اپلیکیشن اِل بار متصل و از خدمات نرم افزاری اِل بار بهرمند می‌شود
. کاربران: فرستندگان و رانندگان.
شرکت: ارائه دهندۀ سرویس اِل بار.
شرکت حمل و نقل : شرکت حمل و نقلی که صادر کننده بارنامه بوده و دارای مجوز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای می باشد.
حساب کاربری: حسابی است که افراد برای استفاده از سرویس اِل بار در نرم‌افزار اِل بارایجاد کرده‌اند.
قوانین:
حقوق ، تکالیف و مسولیت ها:
کاربر با ثبت نام در اِل بار می‌پذیرد که قوانین و مقررات اِل بار را به صورت کامل مطالعه و قبول کرده است. این قوانین ممکن است در طول زمان تغییر کند، استفادۀ مستمر کاربران از اِل بار به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است.
کاربر می‌پذیرد اطلاعات خواسته شده را به صورت صحیح و به روز در سرویس اِل بار وارد کند.
هر فرد تنها می‌تواند یک حساب کاربری به عنوان فرستنده در اِل بار داشته باشد.
مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری اشخاص در اِل بار انجام می‌شود به عهدۀ کاربر است.
مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری از جمله نام کاربری و رمز عبور بر عهدۀ کاربر است. در صورت مفقود شدن یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر موظف است در اسرع وقت موضوع را به اطلاع شرکت برساند. بدیهی است تا زمانی که اطلاع‌رسانی به شرکت انجام نشده است مسئولیت همۀ فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می‌شود بر عهدۀ کاربر خواهد بود.
کاربر حق ندارد به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر اجازه استفاده از حساب کاربری خود را بدهد یا حساب خود را به فرد یا شرکت دیگری منتقل کند.
در شرایط خاصی ممکن است از کاربر برای استفاده از سرویس، درخواست احراز هویت شود، درچنین شرایطی اگر کاربر اطلاعات کافی در اختیار شرکت قرار ندهد، شرکت می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائۀ سرویس به کاربر خودداری کند.
با استفاده از سرویس اِل بار کاربر می‌پذیرد که از اِل بار برای انجام هیچ فعالیت غیرقانونی طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران یا مخالف با عرف جامعه استفاده نکند. کاربر حق ندارد اشیاء ومحموله هایی که طبق قانون جمهوری اسلامی ایران مجاز نیست از طریق این سرویس ارسال نموده یا همراه داشته باشد.
فرستنده متعهد است در صورت داشتن بار نامتعارف، هر گونه پرنده یا حیوانات دیگر، یا هر موردی از این قبیل موضوع را از قبل به راننده اعلام کند؛ در غیر این‌صورت چنانچه پساز پذیرش درخواست حمل بار و عزیمت راننده به نقطه مبدا، مواجه با موارد فوق شود، مجاز به لغو (امتناع از انجام) حمل بوده و مسئولیت جبران خسارات وارده برعهدۀ فرستنده است
. مسئولیت تامین اینترنت و سخت‌افزار لازم و همچنین پرداخت هزینه‌های مربوط به آنها برای استفاده از سرویس اِل بار به عهدۀ کاربر است.
کاربر می‌پذیرد حداکثر بار مجاز در هر ماشین همان است که در کارت ماشین نوشته شده و زدن اضافه بار به هیچ وجه حتی با توافق فرستنده و راننده مجاز نمی‌باشد.
کاربر متعهد به رعایت همۀ قوانین راهنمایی و رانندگی، اسلامی، شرعی، اخلاقی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران هنگام استفاده از اِل بار، است.
کاربر می‌پذیرد که اِل بار خدمات حمل و نقل بار نیست بلکه تنها یک خدمات نرم افزاری است که ارتباط بین فرستندگان و رانندگان و شرکت های حمل و نقل را جهت توافق برای انجام یک حمل فراهم می‌کند. در سرویس اِل بار راننده مختار است یک درخواست حمل را بپذیرد یا رد کند، همچنین فرستنده مختار است پس از ارسال درخواست حمل، مشخص شدن راننده و قبل از آغاز عزیمت راننده به نقطه مبداء، حمل را انجام دهد یا خیر. لذا هر حملی که فرستنده با راننده انجام می‌دهد باید به عنوان یک قرارداد لازم مستقل بین راننده و فرستنده در نظر گرفته شود
. فرستنده می‌پذیرد هیچوقت درخواست حمل به اِل بار ارسال نکند مگر اینکه قصد استفاده از سرویس اِل بار را داشته باشد.
راننده موظف است پس از صدور بارنامه و بارگیری محموله ، شروع سفر خود را توسط برنامه اِل بار به اطلاع شرکت برساند.
راننده موظف است از زمان شروع سفر پس از بارگیری محموله تا پایان سفر ردیاب نرم افزار اِل بار را فعال نگه داشته و پس از رسیدن به مقصد تخلیه بار را به اطلاع شرکت رساند.
چنانچه اِل بار به این نتیجه برسد حضور یک کاربر (راننده یا مشتری) می‌تواند برای شرکت یا سایر مشتریان یا راننده‌ها خطرناک یا نامطلوب باشد، حق حذف دسترسی کاربر مذکوربه سرویس اِل بار را دارد.
کاربر توافق می‌کند جهت مبادلۀ آسان اطلاعات، همۀ تغییرات و الحاقیه‌های قوانین و مقررات حاضر اعم از تغییر و اضافه کردن شروط آن، ارسال اخطاریه و ابلاغیه‌های مربوط به اِل بار، از طریق سیستم رایانه‌ای اِل بار به‌عمل آید و کاربر ضمن پذیرش اطلاع از شرط و روند اجرایی آن موافقت خود را نسبت به اعمال شرط مذکور اعلام می‌کند.
توافق از راه دور:
کاربر با عضویت در سرویس اِل بار قصد و اراده خود را نسبت به پذیرش انعقاد هرگونه اقدام و عمل حقوقی از جمله عقود و معاملات از راه دور و از طریق سیستم رایانه‌ای و الکترونیکی اعلام می‌کند.
کاربر راننده که مالک خودروی معرفی شده به اِل بار می باشد کلیه مفاد پیوست قرارداد وابستگی ناوگان به بازارگاه حمل و نقل شامل 6 ماده و تبصره های مربوطه را قبول داشته و با ورود به اِل بار این قرارداد مورد توافق طرفین قرار گرفته است . مدت توافق طبق مفاد پیوست از تاریخ عضویت راننده به مدت 3 سال شمسی کامل می باشد
جبران خسارت کاربران و مسولیت اِل بار :
کاربر فرستنده اگر پس از ارسال درخواست حمل و پذیرش درخواست توسط یک راننده و صدور بارنامه توسط شرکت حمل و نقل، درخواست را لغو کند، یا در مکان مشخص شده به عنوان مبدا حمل در زمان مشخص حضور پیدا نکند اِل بار خسارت راننده را پرداخت نموده و کاربر فرستنده قانونا پاسخگوی خسارت وارد شده به اِل بار خواهد بود.
کاربر راننده اگر پس از پذیرش سفارش حمل و صدور بارنامه توسط شرکت حمل و نقل، درخواست را لغو کند، یا در مکان مشخص شده به عنوان مبدا حمل در زمان مشخص حضور پیدا نکند اِل بار خسارت کاربر فرستنده را پرداخت نموده و راننده قانونا پاسخگوی خسارت وارد شده به اِل بار خواهد بود.
کاربر راننده اگر پس از پذیرش سفارش حمل و قبل از صدور بارنامه توسط شرکت حمل و نقل، درخواست را لغو کند، چنانچه عذر موجهی داشته و این عذر مورد تایید کارشناسان شرکت اِل بار باشد و خسارتی بابت این لغو درخواست به کاربر ارسال کننده وارد نشده باشد ، مبلغ کارمزد پرداختی به اِل بار پس از تقاضای راننده ظرف مدت 3 روز کاری از طریق شماره حساب اعلامی از سوی راننده به وی عودت داده خواهد شد.در غیر این صورت راننده هیچ گونه ادعایی نمی تواند داشته باشد و راننده قانونا پاسخگوی خسارت وارد شده به ارسال کننده و شرکت حمل و نقل خواهد بود.
در زمان بارگیری و تخلیه بار ، کلیه خسارت های وارده به محموله ، خودروی حمل کننده بار ، راننده و اشخاص ثالث حاضر در محل ، بر عهده شخص مقصر و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
پس از بارگیری و صدور بارنامه ، کلیه خسارت های وارده به محموله بر عهده راننده و شرکت حمل و نقل صادر کننده بارنامه می باشد.
در صورت عدم تحویل بار توسط راننده ، کلیه مسولیت حقوقی و قانونی بر عهده راننده و شرکت حمل و نقل که بارنامه را صادر نموده است می باشد. در این حالت اِل بار متعهد به همکاری با کاربر ارسال کننده تا وصول خسارت و تعیین تکلیف موضوع می باشد.
در خصوص موارد دیگر که در این توافقنامه پیش بینی نگردیده است کاربران و شرکت و استفاده کنندگان از سامانه اِل بار تابع قوانین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می باشند.